Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

MAZLUMDER’DEN BAŞÖRTÜ YASAĞI VE AYRIMCILIK RAPORU

MAZLUMDER’DEN BAŞÖRTÜ YASAĞI VE AYRIMCILIK RAPORU

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği MAZLUMDER Türkiye”de 2010 yılında ve 2011 yılının ilk altı ayında başörtülü kadınlara yönelik ayrımcı ve yasakçı uygulamaları konu alan bir rapor hazırladı.

Rapora ulaşmak için tıklayın.

Genel Uygulamada Düşüş Var Ancak Bireysel İhlaller Devam Ediyor

Rapora göre Türkiye’de başörtülü kadınlara yönelik ayrımcı uygulamalarda ve yasaklarda son yıllarda bazı düşüşler olmuş ancak halen bireysel anlamda başörtülü kadınlara kamuya açık alanlarda saldırılara, hakaretlere ve ayrımcılığa maruz kalıyorlar.

Raporun hazırlayıcılarından biri olan Av. Fatma Benli’ye göre son yıllarda başörtülü kadınlara karşı gerçekleştirilen ayrımcı uygulama azalmakla birlikte nefret suçları bireysel örneklerle devam ediyor. Orduevlerine girişte 50 yaş altı kadınların başlarını örtmeleri yasak. Yine İzmir’de, derse şapkayla giren bir öğrenci hocası tarafından arkadaşları tarafından aşağılanarak sınıfı terk etmek zorunda kalmıştır. Özdemir İnce, 12 Ekim 2010 tarihli ‘Türban Fesadı’ adlı yazısında başörtüsünü gamalı haç ve faşist gömleğine benzetmiştir. En son bir öğretmen okul çıkışında başını örten iki kız öğrencinin başörtüsünü zorla çıkarmış ve kafalarını duvara vurmuştur.

Related Articles

Back to top button