Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Mazlum Der, Kur’an öğrenimi için yaş sınırının kaldırılmasını istedi / Mazlum-Der demands more freedom concerning Quran courses

Yurthaber / 20.08.2011

Find Summary in English below.

Yaz Kur’an kurslarındaki yaş sınırının kaldırılması ve özel Kur’an kurslarının açılabilmesi için Beyazıt Meydanı’nda açıklama yapan Mazlum Der, hükümete çağrıda bulundu. Kur’an kursları üzerinde 28 Şubat sürecinin izlerinin sürdüğünü belirten konuşmacılar, yürürlükteki mevzuatın gözden geçirilmesini istedi. 
Mazlum Der İstanbul Şubesi tarafından Beyazıt Meydanı’nda düzenlenen gösteride temsili olarak hazırlanan bir sınıfta Kur’an öğrenen çocuklar yer aldı. Dev bir rahlenin de yer aldığı gösteride, ‘Halkı Müslüman ülkede Kur’an yasaklanamaz’, ‘Herkese Kur’an her yerde Kur’an’ sloganları atıldı. Gösteride bir çok katılımcı, ‘Kur’an eğitiminde 28 Şubat’ın gölgesi devam ediyor’, ‘İlk dersimiz Kur’an’, ‘Yıl 2009 Kur’an eğitimine özgürlük vereceğiz, yıl 2011 değişen hiç bir şey yok’ yazılı pankartlar taşıdı. 
Prof. Dr. Ahmet Ağırakça yaptığı konuşmada Kur’an eğitimi için getirilen yaş sınırının haksızlığına değinerek bu yasağın kaldırılmasını istedi. Ağırakça, “İktidarı uyarıyoruz ve diyoruz ki; bu yanlışlığa son verin. Bu yanlışlığı kaldırmanızın da önünde hiçbir engel kalmamıştır. Bir çok engeli aştınız ve en yakın zamanda Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet bir araya gelmek suretiyle bu yasağı sona erdirmelerini talep ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Haberin devamı için tıklayın.

Mazlum-Der organized a demonstration demanding the lifting of restrictions on Quran courses. Currently, the age limit for participation in Quran courses is 12 and they can legally be organized only by the Diyanet. Mazlum-Der demands the lifting of the age limited and that it be possible for organizing private Quran courses.

_____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu