İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Mahkeme Zorunlu Din Dersine Dur Dedi

Sakarya Bölge İdare Mahkemesi, öğrencinin kendi iradesi dışında bir dersi seçmeye zorlanamayacağına hükmetti.

Karamürsel’de bir ortaokul öğrencisi seçmediği halde ‘seçmeli din dersine’ girmeye zorlandı. Öğrencinin velisi dayatmaya karşı dava açtı. Sakarya Bölge İdare Mahkemesi uygulamayı durdu

Hükümetin getirdiği tartışmalı 4+4+4 uygulamasının sonrasında Karamürsel Gazenfer Bilge Ortaokulu’ndaki bir öğrenci din dersi dayatmasıyla karşılaşmıştı. Ortaokul öğrencisi, almak isteği ders tercihleri arasında bulunmamasına karşın Kur’an-ı Kerim dersi ders programına eklendi. Öğrenci ve ailesi, Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nin de desteğiyle  okul yönetimiyle temasa geçerek ‘Seçmeli din dersi’ almak istemediğini bunun yerine Bilim Uygulamaları dersine girmek istediğini söyledi. Ancak okul yönetiminin öğrencinin taleplerine kulak vermemesinin arından konu önce Kocaeli 2’nci İdare ardında da Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne gitti.

DAYATMAYA DUR DEDİ 

Sakarya Bölge İdare Mahkemesi, öğrencinin kendi iradesi dışında bir dersi seçmeye zorlanamayacağına hükmetti. Okul yönetimi din dersinin sekiz olan sayısını 10 kişiye tamamlamak amacıyla dayatmada bulunduğu mahkeme kararına da yansıdı. Kararda, “Mevzuat hükümleri uyarınca, Bilim Uygulamaları programına alınması gerekirken, kendi hilafına başka bir ders verilmesine yönelik dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı kanaatine varılmıştır” ifadelerine yer verdi.

EMSAL TEŞKİL EDECEK 

Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı, benzer din dersi dayatmalarına karşı emsal teşkil edecek. Özellikle 4+4+4 sisteminin getirilmesiyle ilkokula kadar indirilen din dersleri, öğrencilerin isteği dışında bir dayatma halini almıştı. Ülkenin farklı noktalarında din dersini seçmemesine karşın, programında din dersi görünen öğrencilerin olduğu kamuoyuna yansımıştı. Diğer yandan gelişmeyi yakında takip eden ve hukuki süreçte öğrenciye destek olan Eğitim-Sen Şubesi, önümüzdeki hafta içinde konuyla ilgili detaylı basın açıklaması düzenleyecek.

Sakarya Bölge İdare Mahkemesi, öğrencinin kendi iradesi dışında bir dersi seçmeye zorlanamayacağına hükmetti.

Mustafa K. Erol

Related Articles

Back to top button