Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

İmam Hatip için sil baştan / New arrangement for the Imam/Hatip Schools

09.01.2012, Gerçek Gündem

Summary in English below.

Tartışmalara da bakılarak bir ‘zamanlama’ çerçevesinde Meclis gündemine gelecek.

AKP’nin imam hatip ortaokullarını açmak için 8 yıllık kesintisiz eğitimi 1+4+4+4 biçiminde kesintili uygulamayı planladığı sisteme geçişte ayrıntılar belli olmaya başladı. Hükümet, imam hatip ortaokulları için eğitim sistemini silbaştan değiştirecek. İmam hatip eğitimi alma yaşı 15’ten 10’a düşürülecek. 4 yıllık ilkokul eğitiminden sonra 5. sınıfta bütün ortaokullar için hazırlık sınıfları getirilecek. İmam hatip hazırlık sınıflarında Arapça ve Kuran eğitimi verilecek.

AKP’de, 28 Şubat döneminde geçilen kesintisiz eğitimi tersine çevirmek için yapılan yasal hazırlıkların detayları belli olmaya başladı. 28 Şubat döneminde yasalaşan ve 8 yıl kesintisiz eğitimi zorunlu hale getiren uygulamanın geri döndürülmesi için hükümet ve Meclis grubundaki girişimler arttı.

Eğitimde, 28 Şubat öncesine dönmeyi hedefleyen hazırlıkların tamamı, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bilgisi çerçevesinde gerçekleştirildi.

Erdoğan’a, bilgisine sunulan, kesintisiz eğitimi 1+4+4+4 şeklindeki yeni biçime döndürmeyi hedefleyen sistemin ayrıntıları şöyle:

• 28 Şubat öncesinde olduğu gibi imam hatip ortaokulları, başlama sınıfı 5. sınıftan 4. sınıfa çekilerek yeniden açılacak. Kesintili şekilde yapılacak ilköğretim okullarında 5. sınıfların tamamı hazırlık sınıfı olacak. Hazırlık sınıfında imam hatiplerde Kuran, Arapça ve bilişim dersleri okutulacak.

• Erdoğan’a verilen bilgiye göre, imam hatip kısmının dışındaki diğer okullardaysa 5. sınıflar yine hazırlık sınıfı olacak. Bu okullarda ise hazırlık sınıfı kapsamında İngilizce ile ek olarak bir yabancı dil daha okutulacak.

AKP Grubu’nda 28 Şubat döneminin rövanşı olan düzenlemenin gerçeklemesi için hazırlık yapıldıktan sonra bilgi verilen Erdoğan, “acele etmeyin” dedi.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Legislative changes aimed at reversing 28 February arrangements on education are underway. The Imam Hatip school (iognet-providing religious education for both girls and boys, in theory to train imams. In practice however, parents who want education with a religious focus send their children to these schools. Also girls can go to these school wearing the headscarf) are at the center of attention. Currently, one can got to an Imam Hatip school after the 8th year which some consider too late. The new proposal aims to structure education differently where children would have one year preschool, 4 years primary school, 4 years middle school and 4 years of high school. All 13 years will be compulsory. This way the middle section of Imam Hatip schools can be re-opened and children going to these schools can learn Arabic and reading the Quran at an earlier age. It is reported that Erdoğan asked the Ministry of Education “not to hurry” and wait for the best timing.

_______________________________________________________________________________________________

Başa dön tuşu