Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Hristiyanlık ve Yahudilik bölümü / Christianity and Judaism department at Mardin Artuklu University

06.03.2012, Star

Summary in English below.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Din Eğitimi Ana Bilim Dalı bünyesinde 4 bilim dalının açılmasına onay verdi.

Yaklaşık 5 yıl önce kurulan, sosyal bilimler üniversitesi olmayı hedefleyen Mardin Artuklu Üniversitesi, Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesindeki Kürt, Arap ve Süryani Dili ve Kültürü ana bilim dallarının yanı sıra Mardin’in çok kültürlü yapısına uygun farklı inançları bünyesine alıyor. Bu amaçla İlahiyat Bilimleri Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Din Eğitimi Ana Bilim Dalı bünyesinde Hristiyanlık Araştırmaları Bilim Dalı, Yahudilik Araştırmaları Bilim Dalı, İran ve Mezopotamya Dinleri Bilim Dalı, Doğu ve Uzakdoğu Dinleri Bilim Dalı açılması için YÖK’e yapılan başvuru kabuledildi.

Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, ‘’İran ve Mezopotamya Dinleri araştırmaları bilim dalında Zerdüştlük ve İran’ın öbür dinleri üzerinde duracağız. Bunun yanında Hristiyanlık İslam’dan sonra diyebilirim ki en canlı dünya dinidir. Süryani, Arap, Kürt ve Türk vatandaşlarımız burada adeta dörtlü koalisyon olarak varlığını öteden beri sürdürüyor. Hristiyanlık Araştırmaları Bilim Dalı’nda, Süryanice ile ilgili ne var ne yok hepsini araştırma konusu yapacağız.’’

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The Higher Education Council (YÖK) in Turkey has approved the opening of 4 new divisions under the Mardin Artuklu University, Faculty of Theological Studies, Philosophical and Religious Studies Department. These will be Research on Christianity, Research on Judaism, Iranian and Mesopotamian Religions and Far Eastern Religions.

____________________________________________________________________________________________________

 

 

_____________________________________________________________________________________________________

Başa dön tuşu