Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Gaziantep Sinagogu Kültür Merkezi Olacak / Gaziantep Sinagog will be used as a cultural centre

03.04.2013, Şalom

Summary in English below.

Gaziantep Düğmeci mahallesinde bulunan Yahudi ailelerinin büyük bir kısmının İstanbul ve İsrail’e göç etmesinin ardından kendi haline bırakılan ve geçtiğimiz sene TC Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmeye başlanan Gaziantep Sinagogu yeniden hayat buldu.

Gaziantep’te bir süre kentte yaşayan Yahudiler tarafından ibadethane olarak kullanılan bina, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildikten sonra kültürel faaliyetlerde kullanılması amacıyla Gaziantep Üniversitesi’ne devredildi. Eski sinagog binası devir teslim törenine; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fahrettin Göğüş ve Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “Bölge Müdürümüz İsa Güven’e çok teşekkür ediyorum. Buranın üniversitemize devredilmesi konusunda tüm gayretini ortaya koydu” şeklinde konuştu. Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven de “Gaziantep’teki hemen hemen tüm tarihi eserleri restore ettik. Burası geçmiş dönemde havra olarak açılmış, yıkılmıştı, virane şeklindeydi. Eserler boş kalırsa yıkılır, tekrar yok olur. Biz tüm inançlara karşı saygılıyız. Eskiden havra olarak kullanılmış binayı kültür merkezi olarak değerlendirmeyi, bu konuda kültüre yönelik hizmetleri en iyi şekilde yapacak olan da üniversitemiz diye düşündük” dedi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Summary

A sinagog that had been used by the Jewish community when Jews used to live in Gaziantep (Southeast Turkey) has been restored by the Directorate of Foundations and given to the Gaziantep University to be used for cultural activities. Regional Director of Foundations İsa Güven made a statement saying “This building had been established as a sinagog in the past, it was destroyed and desolate. When such buildings remain empty, they will be destroyed again. We respect all beliefs. We thought it best to  use this building- which had been used as a sinagog- for cultural activities.”

_________________________________________________________________________________________евроокнаcheck cashing payday loans near mearmy thumb drive awareness

Başa dön tuşu