Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

En tuhaf El Kaide davası bugün başlıyor / Strangest El-Kaide Trial begins today

Radikal, 21.11.2011

Summary in English below.

İzmir’de, geçen nisan ayında Diriliş Kilisesi avlusunda din adamına kurusıkı silahla ateş edip tüfeğini doğrultmak üzereyken yakalanan saldırganın, daha önce El Kaide üyeliğinden yargılanıp beraat eden bir kişiyle irtibatlı olduğu ortaya çıktı.

Manisa’da yaşayan her iki sanığa “El Kaide üyesi olmak, tasarlayarak kasten adam öldürmeye teşebbüs ve tehdit” savıyla dava açıldı. İlk duruşma, bugün.

Papaza saldıran sanık, diğer sanığın, kendisine “Madem eylem yapacaksın, bir örgüt ismi söyle” dediği için El Kaide diye bağırdığını öne sürüyor. ‘Yönlendirme’yle suçlanan sanık ise saldırganın “Borcum var, cezaevine gireceğim, borçtan girmeyeyim, El Kaide suçuyla girmeme yardım et” dediğini ama kendisinin bunu reddettiğini iddia ediyor.

İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan’ın hazırladığı iddianameye göre; 25 yaşındaki Mehmet Ali Eren, Manisa’da ticaretle uğraşıyordu. MHP üyesiydi. Kendi deyimiyle, misyonerlik faaliyetlerinden rahatsızlık duyuyordu.

Eren, 1 Nisan 2011 günü Manisa’da bir silah mağazasından birer kurusıkı ve hava gazlı tabanca, kırma tüfek ve fişek aldı ve İzmir’e gitti. Alsancak’taki Diriliş Kilisesi’nin çevresinde keşif yaptı.

Daha önce Manisa’da gördüğü Andrew Craig Brunson adlı papazı kapıda görüp kurusıkı silaha sarıldı.

Craig, o esnada Çağlar Işık adlı arkadaşıyla sohbet etmekteydi. Craig saldırıyı “Tabancayı 5-6 metre mesafeden bana doğrultup hedef gözeterek 4-5 el ateş etti. Bana ve arkadaşıma kurşun isabet etmedi. Akabinde çantadan bir tüfek çıkardı ve bana doğru yürüdü. Şahsa sarılıp yakaladım. Havaya kaldırdığı tüfek 1-2 el ateş aldı” diye anlattı.

Boğuşma esnasında Çağlar Işık, tüfeği saldırganın elinden aldı. Ali Rıza Çuhadar ve Levent Kalkan’ın da yetişmesiyle etkisiz hale getirilen Eren, “Vatan hainleri, Manisa’daki kiliseyi kapatacaksınız. Manisa’daki kiliseyi bombalayacağız. Bunun hesabını El Kaide soracak, hepiniz göreceksiniz” diye bağırdı.

Haberin Devamı.

Summary

The person who attacked a priest with a blank firing gun in the courtyard of the Resurrection Church in Izmir last April, appears to have contacts with a person who was charged with being a member of El-Kaide but was later acquitted. The 25 year old accused, M.A. Eren said in his statement that the idea to attack the church was initiated by a friend who was charged with being an El-Kaide member but was acquitted. The friend said that he never gave such ideas to Eren. The prosecutor is asking for aggravated life long imprisonment for both suspects. The first trial will take place in Izmir today.

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

Related Articles

Back to top button