Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Ekşisözlük yine hedefte / Ekşisözlük targeted again

24.11.2011, Radikal

Summary in English below.

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu Twitter’da Ekşisözlük’ün din karşıtı bir site olduğu ve kapatılması gerektiği yönünde bir kampanyanın öncüsü oldu.

Bugüne kadar ‘Adnan Hoca’ lakaplı Adnan Oktar ve gazeteci Fatih Altaylı başta olmak üzere pek çok kişi ve kurum ile mahkemelik olan Ekşi Sözlük bu kez Twitter üzerinde başlayan ve dalga dalga büyüyen bir kapatma kampanyasının hedefinde. Popüler bir internet sözlüğüne karşı sosyal medya eliyle başlatılan ‘sanal linç’ kampanyası akıllarla ‘sosyal medya bindiği dalı mı kesiyor” sorusunu getiriyor.

Her şey geçtiğimiz günlerde Ekşisözlük yazarlarından Ahmet M.S.’ye “dini değerleri alenen aşağılama” iddiasıyla 1.5 yıla kadar hapis talebiyle dava açılmasıyla başladı.

M.S “din saçmalığı” başlıklı ‘entry’sinde kendi fikirlerini dile getirdiğini savundu. Ancak Twitter’da daha sonuçlanmamış bu dava örnek gösterilerek bir kampanya başlatıldı.

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu ve Rasih Yılmaz da bu kampanyanın öncülerinden oldu. Baransu ve destekçileri Ekşisözlük’ün din karşıtı bir site olduğunu ve kapatılması gerektiğini iddia ettiler ve Twitter üzerinden bir kampanya başlattı.

Twitter’da en ‘trending topic’ olan kapatma kampanyası bir süre sonra Ekşi Sözlük ve ifade özgürlüğüne sahip çıkanların karşı atağıyla karşılaşırken Taraf gazetesi de kampanyanın kendileriyle bir ilgisi olmadığını ve böyle bir şeyi desteklemediklerini açıklamalak zorunda kaldı.

Haberin devamı için tıklayın.

Summary

Ekşisözlük (Sour Dictionary) is being targeted by Daily Taraf columnist Mehmet Baransu for allegedly being a anti religion website. Baransu is pioneering a campaign on Twitter  to shut down the website. Everything started with the trial of Ahmet M.S. on grounds of “openly insulting religious values” because of his postings on Ekşisözlük. The Twitter campaign is based on this case which is still ongoing. As a reaction, a counter attack has been organized on Twitter by those who support Ekşisözlük and freedom of expression. 

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu