Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Diyelim ki öldüm / How can an atheist be buried in Turkey?

BİA Haber Merkezi

19.08.2011

Summary in English below:

Diyelim ki öldüm. Ve diyelim ki cenazemin herhangi bir dini kurumdan kaldırılmasını istemiyorum. Ailemin, arkadaşlarımın ya da beni tanıyan diğer kişilerin “beni nasıl bildikleri” bana kalsın istiyorum. Dua edeceklerse, kendi içlerinden benim sevdiğim bir köşede tek başlarına dua etsinler istiyorum. Ne yapmalıyım?

Bugün bu tip istekleri olan insanlar için bir gömülme kılavuzu hazırlayacaktık. Bu yönde bir talebi olanlara, geride kalan aile bireylerinin ya da arkadaşlarının nasıl bir prosedürle karşılaşacaklarına ilişkin bilgi veren bir rehber.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nü ısrarla aradık. Önce bilmediklerini söylediler. Ama Mezarlıklar Müdürlüğü’nün görev kapsamında, defin hizmetlerinin yapılması, mezar yeri tahsisleri, tahsis edilen mezar yerlerinin inşaatları, yeni mezarlık alanlarının ihdas edilmesi gibi her türlü işlem var.

Yani cevabı bir tek onlar bilebilir.

Sonra cevap veremeyeceklerini söylediler ve Basın Danışmanlığı bölümüne aktarıldık. Onlar da kendilerinin bu konuda bilgileri olmadığını söyleyerek yazılı bir başvuruda bulunmamızı istediler.

Başvurdum. Cevap gelirse, buraya ekleyeceğim. İstediğimiz şekilde gömülmek büyük ama şimdilik lüks bir hak.

Haberin devamı için tıklayın.

I wanted to prepare a guide for people who did not want to be buried according to any religious rituals. I called the General Directorate of Cemeteries of Istanbul Municipality to find out about the procedure. They told me that they did not know. It seems an atheist has to be buried according to Islamic rituals if his/her ID shows that he or she is a Muslim. The situation seems to be equally disturbing for a Muslim. Muslim journalist Abdurrahman Dilipak, says that he would not want to see Islamic burial rituals carried out in a mosque for an atheist or non-Muslim. So far, being buried according to one’s will seems to be a luxury.

___________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu