Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi “Aile Çocuğun Dışlanmaması İçin Dava Açmak İstemiyor”

“Aile Çocuğun Dışlanmaması İçin Dava Açmak İstemiyor”
“Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersi her ne kadar hâlâ zorunlu ders olsa da, son yıllarda dersten “muaf” olmak için açılan davalar bir bir kazanılıyor. Avukat Genç, muafiyet için izlenmesi gereken hukuki süreci anlattı.

Ankara – BİA Haber Merkezi 22 Haziran 2011, Çarşamba

“Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersi her ne kadar henüz zorunlu ders olmaktan çıkarılmasa da, son yıllarda dersten “muaf” olmak için açılan davalar bir bir kazanılıyor.
En son Eskişehir’de ilköğretim 4.sınıf öğrencisinin N.E Alevi olan ailesinin açtığı davanın karara bağlanmasıyla “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersinden muaf oldu. Karnesinde zayıf olan dersten dolayı kurula kalan öğrenci dersten muaf olunca takdirname alarak 5.sınıfı bitirdi.
Konuyla ilgili birçok davaya bakan avukat Kazım Genç, ilköğretim veya lisede okuyan çocuğunun “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersinden muaf olabilmesi için izlenmesi gereken hukuki süreci anlattı.
“10 davayı kazandık, kaybedilen dava yok”

*Aile “Okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde yapılan dini eğitim benim inanç ve felsefeme uygun olmadığından çocuğumun bu dersten muaf tutulmasını istiyorum” yazan bir dilekçeyi okul müdürlüğüne veriyor.
* Okul yönetimi, idare hukuku gereğince 60 gün içinde işlem yapmak zorunda.
* Birinci seçenek okul idaresi, bu dilekçeye dayanarak çocuğu dersten muaf tutabilir; bugüne kadar bunun bir uygulaması olmadı.
* İkincisi 60 gün içinde cevap vererek talebi reddedebilir; yaygın olarak hep talep reddedildi.
* Üçüncüsü 60 gün içinde cevap vermez; bu da talebin reddedildiği anlamına geliyor.
* Talep reddedilince, aile, okul ilçedeyse Kaymakamlığa, ildeyse Valiliğe, eğer red kararı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan direk veya bir yazısına dayanılarak yapıldıysa Bakanlığa dava açıyor.
Haberin Devamı

Related Articles

Back to top button