İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Devlet, iade ettiği arazinin 8 bin metrekaresini geri aldı

Azınlık mallarının iadesi yasası ile Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı'na iade edilen Zeytinburnu'nda bulunan 42 bin metrekarelik arazinin 8 bin metrekaresi ticaret alanı vasfından çıkartılarak park alanına çevrildi.

Zeytinburnu’nda bulunan Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nin karşısında yer alan ve azınlık mallarının iadesi yasasının ardından Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı’na iade edilen 42 bin metrekare arazinin şu anda otopark ve spor kompleksi olarak kullanılan 8 bin 660 metrekarelik kısmı  ‘ticaret alanı’ndan ‘park alanı’na çevrildi. karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde oybirliği ile alındı. Vakıf ise kararın idare hukuku prensiplerine aykırı olduğunu öne sürdü.

Vakıflar Meclisi, Zeytinburnu Stadyumu’nu da içine alan 42 bin metrekarelik araziyi Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı’na iade etti. Zeytinburnu Belediyesi’nin karşı çıkması sonrası iade kararı mahkemeye taşındı. Mahkeme vakfı haklı bulup araziyi Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı adına tescilledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın tıraşlanmasını istediği, silueti bozan 16/9 gökdelenlerinin ve Balıklı Rum Hastanesinin yakınında yer alan araziye  2007 yılında yapılan planla  yükseklik sınırsız olmak üzere ticaret vasfı verildi. Ancak Zeytinburnu Belediyesi, 25 Temmuz 2014 tarihinde İBB’ye yazdığı dilekçe ile ticaret alanı olarak gözüken arazinin bir bölümünün park alanına alınmasını talep etti. İBB’ye havale edilen teklif, “yeşil alan miktarının arttırıldığı ve kamu yararı gözetildiği gerekçesi ile 17 Ekim 2014’te  oybirliği ile park alanına çevrildi. Şu anda Zeytinburnu Spor Kompleksi, otopark ve boş alanların bulunduğu arazinin altına zeminaltı otopark yapılabilecek. Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ne iade edilen arazinin bir kısmı park alanına çevrilerek bir nevi ‘kamulaştırıldı’.

ERMENİ HASTANESİ VAKFI: İDARE HUKUKU PRENSİPLERİNE AYKIRI

1964 yılında el konulan mallarını geri alan Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı, imar komisyonu raporunda arazinin bir kısmının parka çevrilmesine şu sözlerle karşı çıktı: “Öncelikle ifade etmek gerekir ki, 13 sayılı parsel Zeytinburnu Belediyesinin, 12 sayılı parsel ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde iken ve kamu yararı mülahazasıyla ‘Ticaret Alanı’ olarak düzenlenen plan notunun adı geçen parsellerin, mülkiyetinin vakfımıza intikalinden sonra kamu yararı genel kavramı ileri sürülerek ticari alandan çıkartılmak suretiyle park alanına dönüştürülmesi yolunda plan tadili teklifinin hazırlanması, idare hukuku prensiplerine aykırı olduğu gibi hukuk devletinin güvenilirlik ve devamlılık prensiplerine aykırı bir davranıştır. Yapılan plan değişikliğinin taşınmazın gelir getirici özelliğini kaldırmaya yönelik bir davranış olduğunu belirten Vakıf, imar değişikliği ile “Telafisi güç hatta imkansız etkilenmelerin olacaktır.” Kendilerine iade edilen arazinin park alanına çevrilmesine tepki gösteren vakıf yetkilileri, plana askıya çıkma süresinde itiraz edeceklerini ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu