Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Derste abdest yok, başörtüsü seçmeli / Headscarf optional in the optional religion course

04.04.2012, Radikal

Summary in English below.

Hürriyet Gazetesi’nden Esra Kaya’nın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı  yetkililerinin Kur’an-ı Kerim ve Peygamber’in Hayatı’nın seçmeli dersleriyle ilgili açıklamaları şöyle:

15 milyon öğrenci içinde bu dersleri seçmeli olarak alacak öğrenci sayısı abartıldığı kadar çok olmayacak.

Mevcut sistemde ilköğretim 4’üncü sınıftan lise 4’üncü sınıfa kadar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu olarak verilmeye devam edecek. Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı, yeni sistemde ikinci kademe olan 5’inci sınıftan başlayarak, lise sona kadar seçmeli ders olarak alınabilecek.

Mevcut sistemde İmam Hatip Liseleri’nde eğitim gören kız öğrenciler Kur’an derslerinde başörtüsü kullanıyor. Yeni sistemde, seçmeli olarak Kur’an dersi alan kız öğrenciler başörtüsü takabilecekler. Zorunlu olmayacak, tercihe bırakılacak.

Öğrencilerin bu derste abdest alma zorunluluğu yok. Kuran dersi de diğer dersler gibi bir ders olacak. Normal sınıflarda bu ders verilecek.

Haberin tamamına ulaşmak için tıklayın.

Summary

New legislation on education adopted last week made it possible for students to attend the optional lessons on the Quran and the Life of the Prophet. The existing compulsory Religious Culture and Ethics classes will continue to be compulsory. Girls who chose to attend course on the Quran will not be required to wear the headscarf according to the Ministry of Education. It will be optional. These courses can be taken starting from grade 5 until the end of high school.

_________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu