Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Changes in school religious education fail to resolve fundamental problems / Din derslerine ilişkin müfredattaki değişiklikler temel sorunları çözmüyor

Forum 18

24.08.2011

Aşağıdaki Türkçe özet bulabilirsiniz.

By Mine Yildirim, Researcher at the Institute for Human Rights at Åbo Akademi University

When children begin school on 19 September, they should have new official textbooks for the compulsory Religious Culture and Knowledge of Ethics course, for which exemption is highly limited. For the first time the books are due to include teaching not just of Sunni Islam but of Alevi and Caferi traditions, both widely shared movements within Islam in Turkey, Forum 18 News Service notes. This year also saw a slight easing to allow exemption of Jehovah’s Witness children in families who have left the religious section of their official records blank. Yet such changes fail to tackle the fundamental religious freedom problems over the course: the subject remains compulsory, the function of the course – whether it is about religions or the narrow teaching of one faith only (Islam) – is not clarified, exemptions remain limited and require parents to declare their religious or philosophical views, and there is a risk that exempted children suffer bullying from other children and lowered grades from teachers in other subjects. To ensure respect for freedom of religion and belief for all in education, Turkey should consider approaching the matter in a holistic manner.

Read more.

Türkiye’de 2011/2012 eğitim ve öğretim dönemine 19 Eylül 2011’de başlayacak ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) ders kitaplarında Alevilik ve Caferilik’le ilgili eklemeler ileri doğru atılmış bir adım sayılabilir. Öte yandan, DKAB dersleriyle ilintili olarak temel din ve inanç özgürlüğü meseleleri olduğu gibi duruyor. Uluslararası sözleşmeler, devletin eğitim görevi kapsamında belirli bir dinin öğretilmesi durumunda mutlaka muafiyet hakkının korunmasını öngörüyor. Dersler hala belirli bir dini öğretiyor ve yeterli bir muafiyet olanağı sunulmuyor. Bu konuda temel bir çözüm sağlamak için meseleye daha bütüncül yaklaşılması şart. 

_________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu