Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Cami uğruna SİT özelliği mi kalkacak? / Change protected area status to construct a mosque?

04.06.2012, Bianet

Summary in English below.

1. Derece sit alanı olan Çamlıca Tepesi’ne cami inşa etmek mümkün mü?

Başbakan Recep Tayyip ErdoĞan, Çamlıca Tepesi’ne tüm İstanbul’dan görülecek bir cami yapmayı planladıklarını açıklamıştı.

Erdoğan, Çamlıca Tepesi’nde bulunan televizyon kulesinin  yanındaki 15 bin metrekare alan üzerine yapılacak cami projesine iki ay içinde başlanacağını söyledi.

TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, 1. derece doğal sit alanı olan Çamlıca Tepesi’ne cami yapmanın mümkün olmadığını bunun için sit özelliğini değiştirmek gerektiğini söyledi.

“Hukuki olarak doğal sit alanı herhangi bir yapı inşa edilemez. Eskiden böyle bir durumda Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Koruma Kurulu karar veriyordu. Ancak çıkartılan kanun hükmünde kararname ile artık bu kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı tabiat komisyonu veriyor.

“Şimdi bu komisyon Çamlıca’nın 1.doğal sit alanı olma özelliğini kaldıracak ki oraya cami yapılabilsin. Böyle durumlara daha önce de rastladık. Sit özellikleri yapılaşma için kaldırılıyor. Ayrıca ortada bir plan da yok. Kent merkezinde olmayan bir yerin camiye ne kadar ihtiyacı var?”

Kahraman, sadece cami yapmak için bir bölgenin sit alanı özelliğinin kaldırılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek sit alanı özelliği kaybolduktan sonra Çamlıca Tepesi’nin farkı yapılaşmalara açılmasına meşruiyet sağlanacağını söyledi. (NV)

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan has announced that a huge mosque will be built on a tract of land in Istanbul’s Çamlıca district, and will be visible from all parts of the city. However the Chair of the Istanbul Branch of the Chamber of City Planners, Tayfun Kahraman says that Camlica has a first degree protected area status thus it is not possible to build any building. In order to build a mosque there Protection Committee of the Ministry of Culture and Tourism must change the status of the site. He also said that it is not right to change the status of the site to build a mosque. _____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu