Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

“Bu kitap dini değerlerle alay ediyor” / “This book riducules religious values”

05.12.2011, gazete5.com

Summary in English below.

İki yıl önce yayınlanan ‘2010 İllallah Ajandası’ kitabı, dini değerlerle alay ettiği iddiasıyla dava edildi. Mühendis Ali Emre Bukağılı tarafından açılan davada kitabın toplatılması ve yasaklanması isteniyor…

Ali Emre Bukağılı… Mesleği İnşaat Mühendisi… Onu haberlere konu eden ise, dini değerleri aşağılayan yayınlara karşı verdiği mücadele. Bukağılı, Richard Dawkins’in Tanrı Yanılgısı kitabını Türkçeye çeviren Kuzey Yayıncılık’tan Penguen dergisinden Batuhan Baruter’e kadar pek çok yayına dava açtı… Bukağılı, bugünlerde ise Metis Yayınları’nın iki yıl önce yayımladığı ‘2010 İllallah Ajandası’na açtığı davayla gündemde…

Bahsi geçen ajanda, din ve Müslümanlarla adeta alay eden ifadeler içeriyor. Geçtiğimiz günlerde duruşması olan davada yayınevi yönetmeni Semih Sökmen, söz konusu kitabın sunuş yazısında, inanmama hakkına da saygı duyduklarını, ajandayı da bu hak üzerine kurguladıklarını belirtti.  Ajandanın birçok bilim adamının sözlerine yer verilerek hazırlandığı ve bu isimler arasında Dostoyevski, Nietzsche, Albert Einstein, Richard Dawkins gibi düşünür ve yazarların bulunduğu ifade edildi.

Bukağılı şikayet dilekçesinde, herkesin dilediği fikre ve inanca sahip olabileceğini belirterek, hiçkimsenin bir başkasının inanç ve düşüncesine hakaret edemeyeceğini bildirdi.

Dinin hiçbir şekilde alay ve hakaret konusu edilecek bir olgu olmadığını söyleyen Bukağılı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde de bu tür eylemlerin hukuk dışı olarak nitelendirildiğini hatırlattı. Bukağılı, söz konusu kitabın toplatılmasını ve yasaklanmasını istiyor.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The 2010 Diary published by Metis Publications called “2010 Illallah Ajandası” (2010 Fed up Diary). An engineer by profession, Ali Emre Bukalıoğlu wants the diary to be collected and seized and prohibited. He is known for his fight against publications that (iog-allegedly) insult religious values. Previously, he opened cases to Kuzey Publications that published Dawkins’ God Delusion in Turkish and cartoonist Batuhan Baruter. Bukalıoğlu argues that the “2010 Illallah Diary” includes statements that ridicule religion and Muslims. In the trial, which took place a few days ago, the publisher Semih Sökmen, said that in the forward of the Diary that the respect the right not to believe and that the Diary is founded on this idea.

_____________________________________________________________________________________________

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu