İnanç Özgürlüğüyle İlgili HaberlerKütüphane

BM Uzmanı Malezya’nın ‘Allah’ adının kullanımını sadece Müslümanlar’la sınırlayan kararını eleştirdi

Heiner Bielefeldt, Malezya Hükümetini, Katolik bir yayının Tanrı için 'Allah' kelimesini kullanmasını yasaklayan kararı değiştirmeye çağırdı. Konunun ülkedeki dinsel azınlıklar için önemli etkileri olabileceği konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler Din veya İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü Heiner Bielefeldt, Malezya Hükümetini, Katolik bir yayının Tanrı için ‘Allah’ kelimesini kullanmasını yasaklayan kararı değiştirmeye çağırdı.  Konunun ülkedeki dinsel azınlıklar için önemli etkileri olabileceği konusunda uyardı.

Bielefeldt, “Din veya inanç özgürlüğü insanların hakkıdır, Devletin hakkı değildir” dedi. “Dinsel gelenekleri biçimlendirmek veya yeniden biçimlendirmek Devletin işi olamaz, Devlet dinsel kaynakların veya inançların ilkelerinin tanımlanması konusunda bağlayıcı bir yetkisi olduğunu ileri süremez.”

İçişleri Bakanlığı Ocak 2009’da Herald-The Catholic Weekly gazetesinin ‘Allah’ kelimesini kullanmaya son vermesi talimatı vererek aksi takdirde yayın izninin kaldırılacağını açıklamıştı. Gazete yasağın anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek Malezya Yüksek Mahkemesi’nde temyiz hakkı kazandı.

Fakat Ekim 2013’te Temyiz Mahkemesi oybirliğiyle Müslüman olmayanların Tanrı’yı kast etmek için ‘Allah’ kelimesini kullanamayacaklarına karar verdi. Temyiz Mahkemesi ‘Allah’ adının kullanımının Hristiyanlık inancının ve uygulamasının bir parçası olmadığına hükmetti.  “Bu kullanıma izin verildiği takdirde, toplum içinde kaçınılmaz olarak karışıklık olacaktır.” Dava Federal Mahkeme düzeyinde görülmeyi beklemektedir.

BM azınlık konularında Bağımsız Uzman Rita Izsák ve BM İfade Özgürlüğü Özel Raportörü Frank La Rue de Bielefeldt’in çağrısına katıldıklarını açıkladılar.

Izsák, “Din veya inanç temelli ayrımcılık insan haklarının ve temel özgürlüklerin ihlalidir ve bu durumda dinsel bir azınlığın inançlarını özgürce uygulama ve inançlarını nesiller boyunca açıkladıkları gibi açıklama haklarının ihlal edilmesidir.  Bu tür eylemler inanç toplulukları arasında dostça ve barışçıl ilişkilerin oluşmasına engel olabilir” açıklaması yaptı.

La Rue ise, “Malezya İçişleri Bakanlığı ve Hükümeti Herald- The Catholic Weekly’nin ifade özgürlüğü hakkını ivedilikle güvence altına almak için gerekli adımları atmalıdır” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu