Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

BM İİT’nin tasarısını benimsedi / UN adopted the OİC Proposal

20.12.2011, Star Gazete

Summary in English below.

BM Genel Kurulu, İslam İşbirliği Teşkılatı (İİT) tarafından hazırlanan, ”din ve inanç temelinde, kişilere karşı hoşgörüsüzlük, ayrımcılık ve şiddet uygulanmasıyla mücadele” başlıklı karar tasarısını benimsedi.

193 üyeli Genel Kurulda oylama yapılmadan görüş birliği sağlanarak kabul edilen kararda, dünyanın tüm bölgelerinde din ve inanç temelinde kişilere karşı hoşgörüsüzlük, ayrımcılık ve şiddet uygulanmasından derin endişe duyulduğu belirtilerek, bu uygulamaların insan haklarına aykırı olduğu vurgulandı.

Bu tür insan haklarına aykırı uygulamaların, din ve inanç temelinde nefretin yayılması ve ibadet yerlerine saldırılarda bulunulmasının da kınandığı kararda, dünyada aşırılıkçı grupların ya da örgütlerin dini gruplarla ilgili negatif düşünceler yayma yönündeki çabalarından da derin endişe duyulduğu bildirildi.

Kararda İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun toplumlarda dini hoşgörü, barış ve saygı ortamının sağlanması için yaptığı çağrıya da yer verildi. İhsanoğlu’nun sözkonusu çağrısında söz ettiği, ”toplumlarda sağlık, eğitim, ihtilafların önlenmesi, istihdam, bütünleşme ve medya eğitimi konularında projelerin yürütülmesi, farklı dinlere mensup kişiler ve gruplar arasında potansiyel gerilim alanlarının hükümetler tarafından tespit edilerek arabuluculuk yapılması, hükümet görevlilerinin ayrımcılığı önleme konularında eğitilmeleri, toplum liderlerinin ayrımcılık nedenleri üzerinde durarak buna karşı stratejiler geliştirmeleri, din ve inanç temelinde şiddeti teşviğin suç hale getirilmesine yönelik önlemler alınması ve dinlerarası diyalog kurulması” gibi pekçok öneriye kararda atıfta bulunuldu….

Her yıl sonunda benzer karar tasarılarının kabul edildiği BM Genel Kurulu’nun bu yıl benimsediği tasarı, 1999 yılından beri ilk kez din ve inanç temelinde hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık yapılmasıyla mücadelede, dinlerin kendilerini korumak ve dine hakaret etmenin suç haline getirilmesini istemek yerine din ve inanç özgürlüklerini yerine getiren insanların korunmasına odaklanarak Genel Kurulda Batılı devletlerin de büyük desteğini aldı.

Haberin devamına ulaşmak için tıklayın.

Summary

United Nations General Assembly adopted a resolution proposed by the Organization of Islamic Cooperation (OIC) titled “Combating Intolerance, Discrimination and Incitement to Violence Based on Religion or Belief”. The resolution was adopted through consensus without a vote. Similar resolutions have been proposed since 1999. This year however, the focus has been on the protection of believers rather than criminalization of defamation of religion.

________________________________________________________________________________________

Başa dön tuşu