Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Başörtüsü yasağıyla kaç kişinin canını yaktık? / How many people have we hurt with the headscarf ban?

23.11.2022, Akşam

Summary in English below.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, türban sorunu için hazırlık toplantısı yapacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dağıtılan kitapçıkta yer alan bilgiye göre Bakanlık, BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi (CEDAW) Sözleşmesi çerçevesinde önümüzdeki yıl türban ve namus cinayetleri konusunda ara rapor hazırlayacak.

Türban yasağı nedeniyle kaç kadının kamuda meslek hayatından ve eğitimden mahrum kaldığına ilişkin bir raporla ilgili olarak 150 sivil toplum kuruluşu, akademisyen ve kamu kuruluşunun temsilcisi ile bir hazırlık toplantısı düzenleyecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda başörtüsünün bir insan hakları sorunu olduğunu vurgulayarak, sorunu yeni anayasa çerçevesinde çözmeyi istediklerini açıklamıştı. Şahin, Bakanlık olarak gerekli mekanizmaları çalıştıracağı sözü vererek, şöyle demişti: ‘Başörtüsünün insan hakları ihlali olduğunu, özgürlükler noktasında artık bu sorunun, özellikle sivil anayasa sürecinde çözülmesi gereken bir sorun olduğunu görüyoruz. Geriye dönük çalışma yapıp mağduriyeti görmeliyiz. Ne kadar insanın eğitim, çalışma hayatını engelledik, ne kadar insanın psikolojisini bozduk. Bunun için gerekli mekanizmaları çalıştıracağım.’

Summary

Minister of Family and Social Policies Fatma Şahin made a statement saying that the headscarf is a human rights problem and that they hope to solve this problems with the new Constitution. Within the CEDAW framework Turkey will prepare a report on how the headscarf ban affects women’s enjoyment of their human rights in particular to education and in employment.

_________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu