Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

“Anneni TRT’de gördüm, Hıristiyan olmuş” / “I saw your Mom on the National Television, she became a Christian”

19.01.2012, Radikal

Summary in English below.

“BDP’li yönetici Selma Çelik, Hıristiyan  Bayramı’nda şarapla yıkanıp vaftiz oldu!”

Selma Çelik, Aydın’ın İncirliova beldesinde eşi ve iki kızıyla sade bir hayat sürüp küçücük bir büfeyle hayatını kazanıyordu. Ta ki, Vakit gazetesi, “BDP’li böyle Hıristiyan oldu!” başlığını atıp Çelik’in birer yıl arayla çekilmiş vaftiz töreni ve üyesi olduğu BDP’nin bir eylemindeki resimlerini yan yana basana değin… TRT’de bile yer bulan bu ‘haber’ sonrası, 33 yaşındaki genç kadının hayatı alt üst oldu. Hıristiyan olduğunu bilmeyen ailesiyle arası bozuldu, öğretmeni 10 yaşındaki kızı Berivan’a annesini sordu, müşterileri azaldı. Çelik, kendi deyimiyle, 15 gün kabuslarla uyandı. Halen bir saldırı tedirginliğiyle yaşıyor.

Selma Çelik’in trajedisi, Protestan Kiliseler Derneği’nin hazırladığı 2011 yılı hak ihlalleri raporuna yer verilen hak ihlali örneklerinden yalnızca biri. Rapora göre geçen yıl yedi kilise ve beş Hıristiyan birey saldırıya uğradı. Bir kilise yakılmaktan, bir din önderi öldürülmekten son anda kurtuldu. Antalya’da mezar yeri, Van’da kilise, İstanbul’da ibadet yeri verilmedi. Sonuç mu? Protestan Kiliseler Birliği’nden Soner Tufan’a göre, saldırılar ve tahammülsüzlük artıyor.

Haberin tamamına ulaşmak için tıklayın.

Summary

Selma Çelik lived a peaceful life with her husband and two daughters in Aydin, until the daily Vakit published her photos getting baptized and her photos in an activity of the BDP (Peace and Democracy Party) of which she is a member side by side. This news was even broadcasted by the Turkish National Television. This changed her life. Her relationship with her family was affected, the number of her clients of her little kiosk decreased, and her 10 year old daughter’s teacher asked the child about her mother. She fears that she might be attacked any time. This is only one of the examples that can be found in the 2011 Report of the Association of Protestant Churches on  the rights violations experienced by Protestants in Turkey. According to the report, last year, seven churches and five Christian individuals were attacked.

________________________________________________________________________________________

 

 

Başa dön tuşu