İnanç Özgürlüğüyle İlgili HaberlerKütüphane

Anayasa Mahkemesi: Başörtülü avukatın duruşmaya alınmaması hak ihlali

Oy çokluğu ile alınan kararda, Anayasa Mahkemesi, avukatların başörtüsüyle duruşmaya alınmamasının, Anayasa'nın kanun önünde eşitlik, din ve vicdan hürriyetini düzenleyen 10. ve 24. maddelerine aykırı olduğuna hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, Danıştay’ın kararının ardından başörtüsüyle duruşmaya alınmadığı için bireysel başvuruda bulunan avukatın hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Yüksek Mahkeme, avukatın başörtüsüyle duruşmaya alınmamasını, Anayasa’nın kanun önünde eşitlik, din ve vicdan hürriyetini düzenleyen maddelerine aykırı olduğunu hükmetti.

A

Başörtülü bir avukat, “Bangolar Yargı Etiği, Avrupa Barolar ve Hukuk birliktelikleri konseyi meslek kuralları AİHM’in ve Anayasa Mahkemesinin başörtüsünün laiklik karşıtı güçlü bir dini simge ve siyasi bir simge olduğuna ilişkin kararı uyarınca” duruşmaya alınmamasını Anayasa Mahkemesi’nin gündemine taşıdı. Hak ihlali talebini görüşen Anayasa Mahkemesi, başörtülü olduğu gerekçesiyle duruşmaya alınmayan avukatın hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Oy çokluğu ile alınan kararda, Anayasa Mahkemesi, avukatların başörtüsüyle duruşmaya alınmamasının, Anayasa’nın kanun önünde eşitlik, din ve vicdan hürriyetini düzenleyen 10. ve 24. maddelerine aykırı olduğuna hükmetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu