Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

“Anayasa Asıl Şimdi Başlıyor” / “The Constitution making process is really starting now”

03.01.2012, Bianet

Summary in English below.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Rıza Türmen, bianet’e Anayasa çalışmalarını anlattı.

“Çalışmalarımızı bir esneklik içinde yürütüyoruz, talebe göre ve görüşme yapılacak kurumların sayısına göre bir plan yapıyoruz. Kimseyi atlamak istemiyoruz.”

Türmen, “Şimdiye dek gelen önerileri nasıl değerlendirdiği” sorusunu da “Bunu söylemek için çok erken” diye cevapladı.

Sürenin Nisan sonunda dolduğunu söyleyen Türmen, Nisan sonuna dek beklemek gerektiğini, o zamana kadar toplumun tüm kesimlerden gelecek önerilere açık olduklarını, esnek bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

“Asıl iş bundan sonra başlıyor. Geniş bir yelpazeyi kapsamasını, herkesin görüşünü yansıtmasını istiyoruz. Basınla yaptığımız toplantılarda da amaç, sürece ilgi uyandırmak. Anayasa toplumların hayatında önemli bir dönem. Bu nedenle toplumun sürece ilgi göstermesini istiyoruz.”

Türmen, yeni bir Anayasa’nın, tek başına “daha demokratik ve özgürlükçü bir ortamı sağlamaya yetmeyeceğini de ekledi.

Başta Terörle Mücadele Kanunu (TMK) olmak üzere değişmesi gereken birçok yasa olduğunu, bir “yol temizliği” gerektiğini söyleyen Türmen, “Bu değişiklikler yapılmadan, sadece yeni bir Anayasa yapmak yetersiz kalır. Anayasa’yı diğer yasalardan soyutlayamayız. Diğer değişikliklerle birlikte ele almak gerekiyor” dedi.

“Toplumun ikliminden, ortamından soyut bir anayasa yapılamaz” diyen Türmen, “Alt hukuk normları denilen diğer yasalardaki demokrasiyle bağdaşmayan, özgürlükleri sınırlayan hükümleri ayıklamak gerekiyor” ifadesini kullandım. “Sivil toplum kuruluşlarını, sendikaları, meslek örgütlerini görüşlerini almak üzere davet ediyoruz.”

Haberin devamını okumak için tıklayın.

Summary

A member of the Constitutional Reconciliation Commission, Rıza Türmen of the CHP (Republican People’s Party) (iognet- former Turkish judge at the ECtHR) said that it is really now that the constitution making is starting. He said that they would like the new Constitution to embrace wide range of groups in society. He added saying a new Constitution alone “will not be enough to create a more democratic and liberal environment” in Turkey. He noted that there are many laws that need to be “cleansed” from the provisions that continue to  restrict freedoms.

________________________________________________________________________________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu