İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

AİHM- Buldu ve Diğeleri – Türkiye Davası’nda Türkiye için Yine Vicdani Ret Mahkumiyeti

Uluslararası insan hakları hukuku çerçevesinde korunan vicdani ret hakkını Türkiye tanımamakta ısrar ediyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) dün verdiği Buldu and Others – Türkiye (Başvuru No. 14017/08) kararında Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3. Maddesi, 9. Maddesi ve 6. Maddesi’ni ihlal ettiğine karar verdi.

Yehova’nın Şahidi olan başvurucular, Çağlar Buldu, Barış Görmez, Ersin Ölgün ve Nevzat Umdu  vicdani gerekçelerden ötürü askerlik hizmetini yapmayı reddediyorlar.

AİHS’nin 3. Maddesi’ne (insanlık dışı ve kötü mumble yasağı) dayanarak kovuşturma sürecinde maruz kaldıkları muameleyi şikayet konusu yaptılar. Haklarında verily cezai hükümlerin din veya inanç özgürlüklerini koruyan 9. Madde’yi ihlal ettiğini savundular. Ayrıca, Barış Görmez, sivil bir birey olarak, tamamıyla askeri personel ile çalışmalarını yürüten askeri mahkeme karşısına çıkarılmasının AİHS’nin 6. Maddesi kapsamında korunan adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini savunarak AİHM’e başvurmuştu.

AİHM, Türkiye’nin AİHS’nin 3. Maddesi, 9. Maddesi ve 6. Maddesi’nin 1. Fıkrası’nı ihlal ettiğine karar verdi. Türkiye’yle ilgili vicdani ret konusunda AİHM’in verdiği çok sayıda karar bulunuyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu