İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Adalet Bakanı İpek: Hakimlerin başörtüsü takmasına mani hüküm yok

Bakan İpek: "Mevzuatımızda hakimlerimizin görevleri esnasında başörtüsü takmalarına mani bir hüküm bulunmamaktadır."

Adalet Bakanı Kenan İpek, mevzuatta hakimlerin görevleri esnasında başörtüsü takmalarına mani bir hüküm bulunmadığını açıkladı.

Bakan İpek, İstanbul Anadolu 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görevli bayan hakimin başörtüsüyle duruşmaya çıkmasını Twitter üzerinden değerlendirdi. İpek, hakimin başörtüyle duruşmaya çıkmasının 1 Kasım seçimi sonucuyla irtibatlandırılmasını doğru bulmadıklarını belirterek, “Bir hakimimizin kürsüde gizli çekildiği Anlaşılan başörtülü resmi sosyal medya üzerinden yayınlanmaktadır. Mevzuatımızda hakimlerimizin görevleri esnasında başörtüsü takmalarına mani bir hüküm bulunmamaktadır. Hakimimizin suç işlemiş gibi bu fotoğrafının 1 Kasım seçim sonucuyla da irtibatlandırılarak yayınlanmasını doğru bulmuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

YASAK 2013’TE KALKTI

Kamu kurumlarında başörtüsü yasağı 2013 yılında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte değişiklik yapılarak kaldırılmıştı. Yönetmeliğin personelin kılık ve kıyafete uyacakları hususları düzenleyen 5. maddesinin ‘kadınlar’ ile ilgili fıkrasında değişiklik yapılmıştı. Yönetmeliğin istisnaları düzenleyen maddesinde ise ‘resmi elbise (üniforma)’ ibaresi ‘Emniyet hizmetleri sınıfına mensup olanlar, hakimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapanlar’ olarak değiştirilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu